Bezpieczna Elektryczność 2008/2009

II Międzyszkolny Konkurs dla Gimnazjalistów

3 grudnia odbył się w naszej szkole II Międzyszkolny Konkurs dla Gimnazjalistów BEZPIECZNA ELEKTRYCZNOŚĆ, który był podsumowaniem zajęć warsztatowych prowadzonych przez uczniów technikum elektronicznego w zaprzyjaźnionych gimnazjach. Całej akcji patronował Prezydent Miasta Ruda Śląska - pan Andrzej Stania oraz Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Dziękujemy patronom za ufundowanie nagród dla uczestników konkursu. W czasie konkursu trzyosobowe drużyny zmagały się z różnymi zadaniami "praktycznymi" oraz pytaniami teoretycznymi związanymi z bezpieczeństwem użytkowania energii elektrycznej.

Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą. Gratulujemy umiejętności i wiadomości wszystkim drużynom i dziękujemy za wspólną zabawę. Zmaganiom przyglądało się jury oceniając poszczególne konkurencje. Wygrała drużyna z Gimnazjum nr 6: Anna Marduła, Artur Buchcik, Jakub Jurczyk. Drugie miejsce Gimnazjum nr 3 : Witold Kaczmarek, Marcin Lisoń, Paweł Sobel. Trzecie miejsce Gimnazjum nr 11: Karolina Rzepa, Paweł Gnych, Fabian Botor. Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich OZW Katowice oraz Prezydenta Miasta Ruda Śląska. Wszystkie szkoły gimnazjalne biorące udział w tym przedsięwzięciu otrzymały certyfikaty z Zarządu Głównego Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Warszawie:

Certyfikat Gimnazjum 3
Certyfikat Gimnazjum 6
Certyfikat Gimnazjum 9
Certyfikat Gimnazjum 11
Certyfikat Gimnazjum 13

Międzyszkolny Konkurs Małolatów Pstryczek elektryczek

8 kwietnia 2009r. odbył się w naszej szkole Międzyszkolny Konkurs Małolatów "Pstryczek elektryczek". W konkursie wzięły udział trzy drużyny - przedstawiciele klas trzecich, które odwiedziliśmy z warsztatami na temat bezpiecznej elektryczności. Konkurs ten jest już imprezą cykliczną - jego pierwsza edycja odbyła się cztery lata temu. W tym roku w konkursie brali uczniowie ze szkół podstawowych nr 7 (drużyna zielona), nr 8 (drużyna niebieska) i nr 14 (drużyna pomarańczowa). Nad sprawdzeniem wiedzy Małolatów czuwało jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz wicedyrektor naszej szkoły. Zadania konkursowe przygotowali nauczyciele przedmiotów zawodowych elektronicznych wraz z uczniami klasy IIIA i IE.

Sprawdzaliśmy wiedzę Małolatów na wielu płaszczyznach - na pierwszy ogień poszła wiedza związana z bezpiecznym użytkowaniem urządzen elektrycznych - należało właściwie połączyć części zdań formułujących zasady bezpiecznego obchodzenia się z elektrycznością. Kolejne konkurencje to były rebusy, puzzle - wszystko tematycznie związane z tym samym bezpieczeństwem i zagrożeniami wynikającymi z niewłaściwego użytkowania energii elektrycznej. Konkurencje nie były trudne, a sala aż wrzała od gromkiego dopingu.

Później przyszedł czas na zadania praktyczne - pierwsze z nich pokazywało naszym gościom w jaki sposób można wytworzyć ładunki elektryczne - należało nadmuchać balonik, później naelektryzować go pocierając wełnianym szalikiem i przy pomocy tego balonika pozbierać skrawki papieru. Wygrała drużyna, która nazbierała ich najwięcej - czyli najlepiej naelektryzowała swój balonik. Kolejne zadanie też nie było łatwe - z śruby, baterii, kawałka drutu i pary spinaczy trzeba było zbudować elektromagnes i przy jego pomocy pozbierać rozsypane spinacze. W tej konkurencji liczył się czas - najwięcej punktów zdobyła drużyna, która zrobiła to najszybciej.

Następne zadanie też było na czas - tym razem sprawdzaliśmy dlaczego nie wolno wkładać metalowych przedmiotów do kontaktu. Zadanie polegało na zbudowaniu obwodu elektrycznego z widelca, łyżki, baterii i żarówki. Wszystkim drużynom udało się zaświecić żarówkę. Ostatnie zadanie było wszystkim dobrze znane - to już robiliśmy na warsztatach. Polegało ono na złożeniu obwodu elektrycznego z klocków. Tym razem jednak robiliśmy to na czas. W ogólnej klasyfikacji najlepsza okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Rudzie Śląskiej w składzie: Marta Jacalska, Adam Jagielski, Stefan Wycisk. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Rudzie Śląskiej : Agnieszka Franczak, Tomasz Kubina, Paweł Latoska. Na trzecim miejscu uplasowali się przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 7: Kinga Ulfig, Mateusz Gawlik, Patryk Knopik.Wszystkim serdecznie Gratulujemy!

Pstryczek elektryczek

W marcu rozpoczęliśmy kolejną serię warsztatów pod hasłem "Bezpieczne zabawy z prądem" dla uczniów klas trzecich zaprzyjaźnionych podstawówek. Zajęcia te ogranizujemy pod patronatem Stowarzyszenia Elektryków Polskich w ramach ogólnopolskiej akcji "Bezpieczna elektryczność". Podczas zajęć pokazujemy dzieciom jak wyglądają podstawowe elementy elektroniczne, opowiadamy jak działają i do czego służą. Wiedzę tą dzieci wykorzystują budując prosty obwód elektryczny. Tłumaczymy dzieciom również co to jest pole magnetyczne. Przy pomocy magnesu mogą tę wiedzę sprawdzić w praktyce. Pokazujemy im również, że magnes można zbudować z przewodu, w którym płynie prąd.

Pokazaliśmy dzieciakom również jak wygląda łuk elektryczny i wznieciliśmy "mały pożar" pokazując, że prąd jest bardzo niebezpieczny. Wspólnie obejrzeliśmy dwa filmy poruszające tematykę zagrożeń wynikających z niewłaściwego obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi oraz rozwiązaliśmy krzyżówkę. Po zakończonych zajęciach dzieci dostały komiksy związane z tematyką bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Powrót