Osiągnięcia w roku szkolnym 2010/2011

Sportowe

Praktyki w Niemczech

Przed wyjazdem drugiej grupy uczestników projektu realizowanego w ramach programu Leonardo da Vinci „Staż w Niemczech szansą na europejską karierę zawodową dla elektrotechników”, koordynatorzy projektu, zorganizowali spotkanie informacyjne obydwu grup, podczas którego uczniowie klasy IV E (technikum elektronicznego) udzielili porad i wskazówek dotyczących wyjazdu oraz pobytu w Niemczech swoim młodszym kolegom.

Sprawozdanie z pobytu drugiej grupy w Lipsku

Uczniowie klasy III E (elektronicy) odbyli swoją miesięczną praktykę zawodową w terminie od 01.10.-28.10.2010 w Schkeuditz koło Lipska. Firma Vitalis pełniąca w projekcie rolę organizacji przyjmującej była odpowiedzialna za całokształt pobytu beneficjentów oraz organizację ich praktyk. Grupa 9 uczniów dojechała 1 października 2010r. późnym wieczorem na dworzec główny w Lipsku, gdzie zostali przywitani przez przedstawicieli firmy Vitalis, stamtąd przewiezieni do Schkeuditz i zakwaterowani w pokojach. Następnego poranka mieli okazję zaznajomić się z miejscem swojego pobytu na najbliższe 4 tygodnie.

Następnie podobnie jak grupie pierwszej pani Małgorzata Worona, przedstawicielka firmy Vitalis, przedstawiła w skrócie zaplanowany program stażu na ich czterotygodniowy pobyt w Niemczech, zapoznała z zasadami obowiązującymi w miejscu ich zakwaterowania, przekazała istotne informacje na temat okolicy i środków transportu, zaopatrzyła wszystkich w mapy oraz przedstawiła możliwości spędzania czasu wolnego w okolicy. Następnie wszyscy udali się do centrum Lipska. Wycieczka rozpoczęła się od Dworca Głównego, który poprzez swoją nietypową architekturę i atmosferę oferuje również klientom możliwości robienia zakupów w trzypoziomowym centrum handlowym.

Następnie spacerując uczniowie mogli poznać najciekawsze zabytki miasta: Piwnicę Auerbacha, kościół św. Mikołaja, Stary Ratusz, Nowy Ratusz, Plac Augusta, Operę, Teatr Nowy. W niedzielę 3 października uczniowie mieli możliwość zwiedzenia we własnym zakresie Lipska i jego okolic. Propozycją spędzenia czasu wolnego ze strony pani Małgosi Worony była wizyta w lipskim Zoo, które m.in. ze względu na swój tematyczny podział (na kontynenty), robi wrażenie na wszystkich swoich gościach.

W poniedziałek 4 października stażyści rozpoczęli swój pierwszy dzień praktyk. W towarzystwie przedstawiciela firmy Vitalis udali się środkiem komunikacji miejskiej do Centrum Kształcenia Praktycznego w Lipsku. Tam instruktor, odpowiedzialny za przebieg praktyk, pan Schnabel zapoznał stażystów z przepisami bhp, systemem szkolnictwa zawodowego w zakresie elektrotechniki w Niemczech oraz przedstawił plan realizacji stażu na najbliższe 2 tygodnie. Zapowiadało się bardzo ciekawie…

We wtorek 5 października dla grupy zaplanowano wizytę w fabryce BMW w Lipsku. Fabrykę przedstawiono uczniom za pomocą filmów video, prezentacji multimedialnych, dzięki czemu młodzież w bardzo obszerny i interesujący sposób uzyskała informacje na temat produkcji samochodów osobowych marki BMW.

Kolejne dni upływały w podobny sposób: wcześnie rano śniadanie, wyjazd do Centrum Kształcenia Praktycznego, gdzie stażyści uczyli się między innymi: wykonywać proste układy elektryczne, analizować systemy elektroniczne i kontrolować ich funkcjonalność, analizować i dopasowywać urządzenia sterownicze, wykonywać układy opóźniające z elementami laboratoryjnymi, dokonywać pomiaru sieci oporników na płytkach obwodu drukowanego. Oprócz tego, poznali budowę astabilnego multiwibratora na uniwersalnej płytce obwodu drukowanego, wykonywali układy flipflop z modułami czasowymi, pracowali w programie CAD i programie symulacyjnym Fludi SIM i Fludi SIM_H. Przysłowie: „Übung macht den Meister” – ćwiczenie czyni mistrza, było tutaj jak najbardziej na miejscu i zgodnie z nim chłopcy, czasami metodą prób i błędów wykonywali kolejne polecenia swojego instruktora.

Po całodziennej pracy w centrum nadszedł czas na przyjemności. Popołudnia i wieczory upływały chłopcom w bardzo miłej atmosferze. W związku z tym, że w tym samym czasie firma Vitalis gościła u siebie również inne grupy nie tylko z Polski (z Kielc i Białego Stoku), ale również z Portugalii, Chorwacji oraz Rumuni, chłopcy mieli okazję wykazać się swoim „komunikatywnym” j. niemieckim i j. angielskim, co niekiedy sprowadzało się do bardzo śmiesznych i dwuznacznych sytuacji. No cóż, cele projektu również pod tym względem zostały osiągnięte, chłopcy przekonali się, że w szkole nie tracimy czasu na naukę języków obcych, że w dzisiejszych czasach świat jest dla wszystkich otwarty, a języki obce to podstawa. Po obiadokolacji opiekunowie przy współpracy z panią Małgosią organizowali chłopcom wspólne wyjścia m.in. na kręgle, bilard, piłkę plażową, łyżwy. Na terenie ośrodka mieli możliwość grania w ping-ponga.

Najbliższy weekend 9-10 października firma Vitalis zorganizowała dla chłopców i ich koleżanek z Kielc dwudniową wycieczkę do Berlina. Grupa została zakwaterowana w jednym z berlińskich hoteli, znajdującym się przy samym Dworcu Głównym. Berlin wywarł na chłopakach, jak sami stwierdzili, niesamowite wrażenie. Podczas tych niezapomnianych dwóch dni zwiedzili pod opieką przewodnika najważniejsze zabytki stolicy Niemiec oraz zobaczyli najciekawsze jej miejsca: Plac Poczdamski z resztkami muru berlińskiego, Reichstag (siedzibę niemieckiego parlamentu), Bramę Brandenburską, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, Alexanderplatz z wieżą telewizyjną, Muzeum Pergamońskie, muzeum figur woskowych Madame Tussaud. Wizyta w największym i jednocześnie najdroższym centrum handlowym w Europie - KaDeWe (Kaufhaus des Westens) była obowiązkowa. To nic, że ceny powalały z nóg, w oczy raził luksus…, najważniejsze było zobaczyć KaDeWe na własne oczy i kupić w nim przynajmniej jakiś drobiazg na pamiątkę.

Weekend 16-17 października uczniowie klasy III E mogli wykorzystać na zwiedzeniu Lipska i okolic zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. W sobotni wieczór zorganizowano na terenie ośrodka Vitalis, dla wszystkich uczestników projektów, dyskotekę. Od poniedziałku 18 października do czwartku 28 października uczniowie rozpoczęli praktykę w niemieckiej firmie „ Baureparaturen Thomas Pollmer”, gdzie kontynuowali praktyczną naukę zawodu. Do ich głównych zadań należało kładzenie kabli ziemnych i ich podłączanie, prace przygotowawcze i montaż elementów oświetleniowych z przełącznikiem przydrzwiowym, odizolowywanie kabli, poszukiwanie błędów w instalacji budynku, naprawa lamp zasilanych prądem stałym, umieszczanie przewodów w korytkach kablowych i wiele innych. Znakomicie uporali się z postawionymi przed nimi zadaniami.

W kolejną sobotę 24 października grupa wraz z opiekunem udała się ponownie, ale tym razem już we własnym zakresie, do Berlina, aby jeszcze raz zwiedzić najciekawsze zabytki, pooddychać berlińskim powietrzem i nacieszyć się tamtejszą atmosferą… Niedziela 25 października to dzień, w którym dla uczestników projektu firma Vitalis zorganizowała jednodniową wycieczkę do Drezna, gdzie przewodnik oprowadził ich po mieście przedstawiając znane na całym świecie zabytki: Zwinger, Frauenkirche – kościł podczas wojny zupełnie zniszczony, a następnie z darowizn odbudowany i ponownie w 2005r. poświecony, plac Altmark, ulicę Praską (Prager Straße, kościół Maryi Panny, Operę Sempera, kościół Hofkirche, zamek, malowidło grafitowe zwane Pochodem Książęcym. Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzenie nowoczesnego Muzeum Higieny.

Wyjazd do Polski zbliżał się niestety wielkimi krokami… Podobnie jak poprzednia grupa, ostatnie dni pobytu w Niemczech chłopcy wykorzystali na samodzielne wyprawy do Lipska i okolic m.in. na ostatnie zakupy. W dniu wyjazdu zajęli się sprzątaniem i pakowaniem. W czwartek 28 października po obiadokolacji odbyło się spotkanie z panią Małgorzatą Woroną, która pożegnała chłopców w imieniu firmy Vitalis, podziękowała za współpracę, krótko podsumowała ich miesięczny pobyt w Niemczech oraz wręczyła certyfikaty potwierdzające odbycie praktyki zagranicznej, realizowanej w ramach programu Leonardo da Vinci „Staż w Niemczech szansą na europejską karierę zawodową dla elektrotechników”. Zarówno pani Małgorzata, jak i inni pracownicy firmy Vitalis oraz opiekunowie praktyk bardzo pozytywnie wyrażali się o naszych uczniach, co dla nas jako koordynatorów projektu i przedstawicieli grona pedagogicznego naszej szkoły, jest niewątpliwie powodem do dumy. Chłopcy godnie reprezentowali w Niemczech naszą szkołę i zostaną tam zapamiętani jako sympatyczni, kulturalni i pracowici uczniowie, którzy świetnie radzą sobie nie tylko w dziedzinie elektrotechniki, ale również świetnie posługują się w językami obcymi i potrafią odnaleźć się czasami w nietypowych sytuacjach życia codziennego zagranicą. Z satysfakcją możemy stwierdzić, ze cele projektu zostały zrealizowane. Pobyt w Niemczech przyczynił się nie tylko do poprawy umiejętności chłopców z zakresu elektrotechniki oraz języków obcych, ale również do poznania kultury naszych sąsiadów, do zwiedzenia ciekawych miejsc w Niemczech, do nauki samodzielności i podejmowania odpowiedzialności za własne czyny, poznania nowych ludzi, zintegrowania się z grupą. Wszyscy uczestnicy projektu wrócili do Polski bardzo zadowoleni, pełni wrażeń, którymi z pewnością będą się dzielić ze swoimi kolegami i koleżankami jeszcze przez długi czas, bogatsi o nowe doświadczeni, które być może będą miały wpływ na ich dalsze losy.

Koordynatorzy projektu:
mgr Anna Krawczyk, mgr Karina Jarczyk

Wyjazd do Turcji

W niedzielę 4 uczniowie klasy 4A pod dowództwem p. M. Roszaka wylecieli samolotem do Turcji do Izmiru. Będą tam reprezentować naszą szkołę w czasie realizacji unijnego projektu wymiany, współpracy i dzielenia się osiągnięciami kulturalnymi własnych narodów. W projekcie udział biorą m.in. delegacje Bułgarii, Rumunii, Grecji, Portugalii, Słowacji i Słowenii. Nasi koledzy korzystają z resztek pięknej pogody, poznają zabytki Turcji i zawierają interesujące znajomości. Zazdrościmy im i czekamy na ich opowieści po powrocie. A tymczasem dostaliśmy parę zdjęć.

Wyjazd do Brukseli

W dniach 15-17.04.2010r. nasza szkoła reprezentowała Polskę w Komitecie Ekonomiczno – Społecznym w Brukseli, biorąc udział w konferencji "Your Europe, Your Say”. Uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę, to Dorota Zielonka, Dawid Swoboda oraz Seweryn Klimek. W konferencji wzięła udział młodzież z większości państw należących do Unii Europejskiej (niestety ze względu na wybuch wulkanu na Islandii nie wszystkie reprezentacje poszczególnych państw mogły dotrzeć do Brukseli ). Celem konferencji było podpisanie rezolucji dotyczącej szkodliwych skutków spożywania alkoholu, szczególnie przez dzieci oraz młodzież. Wcześniej, po zapoznaniu się z rezolucją, każde z państw miało zaproponować poprawkę do dokumentu, którą należało opracować w języku polskim i angielskim. Nasza poprawka dotyczyła kreowania w mediach alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu przez młodzież poprzez promowanie zdrowego stylu życia, czyli bez alkoholu, bez papierosów, bez narkotyków. Do takiego trybu życia według nas powinni zachęcać, szczególnie w mediach, młodych ludzi, sportowcy, osoby popularne, aktorzy, czy też celebryci.

PRZEBIEG SESJI - CZĘŚĆ I

Najważniejszym dniem obrad był piątek, czyli 16 kwietnia. Po rejestracji uczestników w Komitecie Ekonomiczno – Społecznym udaliśmy się do sali obrad, gdzie przemówienie powitalne wygłosiła Pani Irini Pari. Pięknym akcentem, było uczczenie minutą ciszy ofiar tragedii pod Smoleńskiem. Następnie wysłuchaliśmy wystąpień Pana Georgiosa Dassisa - przewodniczącego grupy II, który poruszył kwestię spożywania alkoholu wśród dzieci, Pana Williego Helina - szefa przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Belgii, który poruszył temat : „Europa należy do Ciebie , o ile tego chcesz?” oraz Pani Jillan van Turnhout - sprawozdawczymi opinii EKES-u w sprawie strategii UE w zakresie wspierania państw członkowskich w ograniczaniu szkodliwych skutków spożywania alkoholu. Głos zabrali również: Pan Mariann Skar – sekretarz generalny Europejskiego Związku Polityki Alkoholowej, Pan Pierre Olivier Bergerom – sekretarz generalny The Rewers of Europe oraz Pan Pieter De Coninck –przedstawiciel Komisji Europejskiej (DG Sanco). Przedstawione zagadnienia pozwoliły nam zrozumieć jak ważnym problemem w Unii Europejskiej jest nadużywanie alkoholu, szczególnie przez dzieci i młodzież. Uświadomiliśmy sobie również, że w najbliższym czasie muszą być wprowadzone bardziej rygorystyczne przepisy prawa , które ograniczą spożywanie alkoholu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Pan Willi Helin , uznał polską reklamę antyalkoholową za jedną z bardziej interesujących i przedstawił ją wszystkim zgromadzonym w sali obrad.

PRZEBIEG SESJI - CZĘŚĆ II

W godzinach południowych przystąpiliśmy do pracy w trzech grupach tzw. sesjach roboczych ( pracowników, pracodawców oraz podmiotów współpracujących). W każdej grupie odbywały się obrady nad poszczególnymi poprawkami (oczywiście obrady w języku angielskim:)). Obrady , w zależności od grupy, były prowadzone przez Panią Irini Pari, Beatrice Ouin oraz Julian van Turnhout. Po obradach odbyła się sesja plenarna na sali obrad, prowadzona przez wiceprzewodniczącą EKES-u, Panią Irini Pari, w czasie której odbyła się dyskusja i głosowanie nad poszczególnymi poprawkami. Po głosowaniu ostatecznie przyjęliśmy rezolucję. Wyrażenie swojej opinii , udział w dyskusji, czy udział w głosowaniu dało nam możliwość praktycznego poznania pracy komisji europejskiej.

A w wolnych chwilach

Zwiedziliśmy Belgijskie Muzeum Komiksu oraz byliśmy na wspólnej wycieczce po Brukseli. Zwiedziliśmy również ważniejsze instytucje Unii Europejskiej. Ale chyba najważniejszą sprawą było nawiązanie znajomości z kolegami i koleżankami z Belgii, Hiszpanii, Bułgarii, Węgier, czy Szwecji. Możliwość zintegrowania się z nimi , poznania ich kultury oraz nawiązanie przyjaźni, która mamy nadzieję zaowocuje na długie lata. PODRÓŻ… Upłynęła z przygodami …, początkowo samolotem, ale już z Frankfurtu do Brukseli jechaliśmy pociągiem ( wybuch wulkanu na Islandii ). W Brukseli znaleźliśmy się na szczęście dość szybko, a to dzięki ICE 3, którym jechaliśmy 300 km/godz. Niedogodności podróży wynagrodził nam jednak nasz Hotel Crown Plaza w centrum Brukseli …
Marzena Orzoł

Stypendystki Prezesa Rady Ministrów

19 listopada 2010r. w Grórnośląskim Centrum Edukacyjnym w Gliwicach odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów najzdolniejszym uczniom z powiatu gliwickiego, Zabrza, Gliwic i Rudy Śląskiej. Wśród stypendystów Prezesa Rady Ministrów znalazły się Monika Michalik - uczennica klasy II D oraz Aneta Cygan - uczennica klasy III F. Stypendystkom gratulujemy wspaniałych wyników w nauce i nagrody oraz życzymy kolejnych sukcesów

Olimpiada specjalna

Uczniowie naszej szkoły brali udział w Olimpiadach Specjalnych.

Kryształ Profilaktyki

8 listopada 2010 roku w sali sesyjnej Urzędu Miasta Ruda Śląska odbyło się Forum profilaktyki. Podczas tego spotkania podsumowano miniony Rok Profilaktyczny. Nasza szkoła została nagrodzona „Kryształem Profilaktyki” za roztropne zarządzanie działaniami w dziedzinie profilaktyki. Szkolny Zespół Profilaktyki i Promocji Zdrowia bardzo dziękuje wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy angażowali się w działania związane z realizacją Szkolnego Programu Profilaktyki i zachęca do współpracy w kolejnym roku.

Anioł wolontariatu

Mamy w szkole Anioła...
Serdecznie gratulujemy Oliwii Kiełkowskiej z klasy IIG LP, która otrzymała "Anioła Wolontariatu 2010" za swoją działalność m.in. w świetlicy.Wręczenie nagród odbyło się 15 grudnia 2010 w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego

Dziękujemy uczniom, którzy włączyli się w organizację tej imprezy. Obsługę organizacyjną tej miejskiej konferencji 15.12.2010 r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, we współpracy z Stowarzyszeniem PRO ETHICA i Stowarzyszeniem Animatorów Profilaktyki, realizowało 8 uczniów, świetnie reprezentując naszą szkołę i współpracując z pedagogiem szkolnym K.Szmit. Byli to:
Sandra Schulze II G LP
Hajok Ewelina II G LP
Wierzbicka Faustyna I G LP
Mazurek Karolina IG LP
Danisz Joanna I G LP
Tuleja Aleksandra II A TB
Gnych Paweł II C TI
Podolski Mateusz I D TI

Konkurs Pierwszej Pomocy

Serdecznie gratulujemy Sandrze Schulze i Paulinie Skutnik z 2G zajęcia V miejsca w Międzyszkolnym Konkursie Pierwszej Pomocy:)

Powrót