Bezpieczna Elektryczność 2009/2010

V Międzyszkolny Konkurs Małolatów "Pstryczek Elektryczek"

Pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ruda Śląska Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich OZW w Katowicach

24 marca 2010r. w naszej szkole odbył się V Międzyszkolny Konkurs Małolatów "Pstryczek Elektryczek" objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ruda Śląska i Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich . Konkurs ten jest już imprezą cykliczną - jego pierwsza edycja odbyła się pięć lat temu. W konkursie brały udział cztery drużyny - przedstawiciele klas trzecich rudzkich szkół podstawowych nr7 im. Adama Mickiewicza, nr 8 im. Jana Kawalca, nr 13 im. Alfreda Szklarskiego i nr 14. Nad sprawdzeniem wiedzy Małolatów czuwało jury, w skład którego wchodzili fachowcy w dziedzinie bezpiecznej elektryczności: przedstawiciele Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz wicedyrektor naszej szkoły. Zadania konkursowe przygotowali nauczyciele przedmiotów zawodowych elektronicznych wraz z uczniami klasy III E i II E.

Sprawdzano wiedzę Małolatów na wielu płaszczyznach - na pierwszy ogień poszła wiedza związana z bezpiecznym użytkowaniem urządzeń elektrycznych - należało właściwie połączyć części zdań formułujących zasady bezpiecznego obchodzenia się z elektrycznością. Inne konkurencje to zagadki, rebusy, puzzle - wszystko tematycznie związane z bezpieczeństwem i zagrożeniami wynikającymi z niewłaściwego użytkowania energii elektrycznej. Kolejne zadanie też nie było łatwe – z kartofli trzeba było zbudować baterię elektryczną i tym kartoflanym prądem zasilić kalkulator lub elektroniczny zegarek. W tej konkurencji liczył się czas - najwięcej punktów, w postaci smakowitych cukierków, zdobyła drużyna, która zrobiła to najszybciej. Następne zadanie też było na czas - tym razem sprawdzaliśmy dlaczego niektóre metale posiadają właściwości przyciągania innych metali. Zadanie polegało na wykorzystaniu „wędki magnetycznej” do łowienia rybek zbudowanych z korka (aby mogły pływać) i stalowego gwoździka (aby je można było łatwo złowić).

W ogólnej klasyfikacji najlepsza okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. Alfreda Szklarskiego. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Kawalca. Na trzecim miejscu uplasowali się przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 14. Czwarte zaszczytne miejsce przypadło drużynie z Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza. Wszystkie startujące drużyny otrzymały wspaniałe nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Ruda Śląska i Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz certyfikaty od Zarządu Głównego Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Warszawie, za współpracę i udział w kampanii społecznej „Bezpieczny kontakt z elektrycznością”.

Ogólnopolska Kampania Społeczna „Bezpieczny kontakt z elektrycznością” w rudzkich szkołach podstawowych.

Od pięciu lat staramy się dotrzeć do jak największej liczby dzieci, z tak ważną tematyką, jak ochrona życia i zdrowia. Uczymy dzieci jak prawidłowo reagować na sytuacje zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym.

Pokazujemy, że elektryczność jest bezpieczna pod warunkiem, gdy prawidłowo korzysta się z urządzeń elektrycznych, gdyż prąd, który wydostanie się z uszkodzonych urządzeń, może nawet śmiertelnie porazić! Staramy się, aby dzieci zapamiętały, że absolutnie nie wolno manipulować przy wtyczkach, gniazdkach elektrycznych oraz wszelkich urządzeniach pod napięciem.

Ostrzegamy, by w czasie zabawy na dworze nigdy nie zbliżały się do słupów wysokiego napięcia i do domków z transformatorami a w pobliżu słupów wysokiego napięcia i linii przesyłowych nie bawiły się piłką, nie wypuszczały latawców, samolotów i innych modeli oraz nie wchodziły za ogrodzenia oznaczone tabliczką ostrzegawczą. Uczymy jak się zachować i jak wezwać pomoc, jeśli zauważą uszkodzone przewody elektryczne.

W tym roku zajęcia warsztatowe o „bezpiecznej elektryczności” odbyły się w klasach trzecich szkół podstawowych: nr7 im. Adama Mickiewicza, nr 8 im. Jana Kawalca, nr 13 im. Alfreda Szklarskiego i nr 14.

Dziękujemy Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu w/w szkół za bardzo miłą i owocną współpracę.
W imieniu organizatorów
Cecylia Wojtowicz

Warsztaty w gimnazjach 2009/2010

Tym razem z kampanią "Bezpieczna Elektryczność" odwiedziliśmy, zgodnie z ubiegłoroczną zapowiedzią, większą liczbę rudzkich szkół gimnazjalnych. W październiku i listopadzie odbyły się warsztaty w zakresie bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych przez dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe, w następujących dzielnicach Rudy Śląskiej:
Halemba - Gimnazjum nr 8 im. Stanisława Ligonia ul. Księdza Pawła Lexa, Gimnazjum nr 9 im Jana Pawła II ul Zamenhofa 12,
Wirek - Gimnazjum nr 13 ul. Jankowskiego 2,
Bielszowice - Gimnazjum nr 14 im. Prof. Jana Karskiego ul Szkolna 22,
Bykowina - Gimnazjum nr 6 im. Wojciecha Korfantego ul. Gwarecka 2,
Ruda - Gimnazjum nr 3 im. Karola Miarki ul. Chryzantem 10.

Powrót