Międzynarodowy Dzień Szczęścia

Międzynarodowy Dzień Szczęścia (ang. International Day of Happiness) – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją A/RES/66/281 z dnia 28 czerwca 2012 roku. Na obchody wyznaczono dzień 20 marca[2].

Uchwalenie Dnia Szczęścia było częścią dyplomatycznej kampanii himalajskiego królestwa Bhutanu, które już od 1972 stosuje wskaźnik szczęścia narodowego (GNH)[a], służący do oceny jakości życia w sposób bardziej całościowy niż powszechnie stosowany wyłącznie ekonomiczny wskaźnik PKB (ang. GDP)[3].

Rezolucja stwierdza, że "Dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka", uznając jednocześnie potrzebę bardziej kompleksowego, sprawiedliwego i zrównoważonego podejścia do rozwoju gospodarczego, który promuje zrównoważony rozwój, walkę z ubóstwem, szczęście i dobrobyt dla wszystkich narodów[2].

Ranking najszczęśliwszych krajów świata - World Happiness Report - co roku sporządzany jest przez inicjatywę ONZ, Sustainable Development Solutions Network (SDSN). Uwzględnia on dane zebrane za pomocą sondaży Gallup World Poll w ponad stu państwach. Kraje uszeregowane są pod względem szczęścia, rozumianego jako średnie oceny jakości życia wyrażane przez mieszkańców w ciągu trzech poprzednich lat, w tym przypadku w latach 2020-2022.

Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z całym artykułem: