Święto liczby "Pi"

14 marca 2025 roku klasa 3C wraz z wychowawcą oraz panem Sławomirem Szmyrą uczestniczyła w obchodach XIX Święta Liczby Pi na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Liczba 3,14 to pierwsze trzy cyfry liczby π, której święto obchodzone jest corocznie 14 marca na całym świecie, w tym także na Uniwersytecie Śląskim. Data ta nie jest przypadkowa – nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca jako 3.14.

Podczas Święta Liczby Pi organizowany jest festiwal nauk ścisłych i technicznych, skierowany do kandydatów zainteresowanych podjęciem studiów, a także do studentów, nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i średnich. Program wydarzenia obejmuje liczne wykłady popularnonaukowe, różnorodne warsztaty, pokazy oraz konkursy z nagrodami, które przybliżają zagadnienia związane z liczbą π – jedną z najważniejszych stałych matematycznych.

Na początek wybraliśmy wykład pt. „Gra dla zera graczy – w jaki sposób proste konstrukcje mogą stworzyć te skomplikowane”. Był to jeden z najprostszych przykładów automatu komórkowego. Wykład ten znajdował się na pograniczu wielu nauk ścisłych – od matematyki, poprzez informatykę i fizykę, aż po biologię.

Kolejny wykład, „Czy czas płynie wszędzie tak samo?”, dotyczył znanej każdemu przynajmniej ze słyszenia teorii względności Einsteina. Jednak nie każdy wie, o czym dokładnie mówi ta teoria i dlaczego okazała się tak rewolucyjna. Podczas wykładu przybliżono historię powstania tej teorii oraz odpowiedziano na pytanie, czy czas płynie wszędzie w tym samym tempie.

Trzeci wykład, pt. „Dlaczego w drodze do USA samolot leci nad Islandią?”, dotyczył zagadnień związanych z geometrią nieeuklidesową. Przekonaliśmy się, że rysując na mapie linię prostą, może ona przebiegać inaczej, niż się spodziewamy. Dowiedzieliśmy się, czym są loksodromy i jaki związek ma z tym wszystkim Euklides.

Ostatni wykład, „O wulkanie, który zmienił świat”, poświęcony był indonezyjskiemu wulkanowi Tambora, którego najsilniejsza erupcja miała miejsce 10 kwietnia 1815 roku. W wyniku bezpośredniego wybuchu zginęło około 11 700 ludzi, a setki tysięcy poniosły śmierć wskutek głodu, spowodowanego zniszczonymi polami uprawnymi oraz zanieczyszczeniami wód gruntowych i powietrza. Uświadomiliśmy sobie, że wydarzenia mające miejsce w jednej części świata mogą mieć wpływ na to, co dzieje się na jego drugim końcu, a także mogą kształtować klimat na wiele lat.

Całe wydarzenie było dla nas niezwykle inspirujące i pozwoliło na głębsze zrozumienie wielu zagadnień naukowych. Mieliśmy okazję wysłuchać interesujących wykładów, które pozwoliły nam w praktyczny sposób zgłębić wiedzę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje Święta Liczby Pi i kolejne fascynujące spotkania z nauką.