Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom obchodziliśmy 10 września 2024. Powinniśmy mieć na uwadze, że depresji nikt sobie nie wybiera i że nie jest też ona wynikiem znudzenia życiem lub chwilowego pogorszenia nastroju. Życie jest warte rozmowy i mamy szansę wygrać życie, każdego dnia, w sobie i wokół nas.

Życie ludzkie jest największą wartością. Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom jest inicjatywą, mającą na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zjawiska samobójstw, ich przyczyn psychologicznych i socjologicznych. Samobójstwo jest niezwykle trudnym tematem, co nie oznacza, że wolno go pomijać. Problem chorób psychicznych (częstej przyczyny samobójstwa), między innymi depresji bywa czasem bagatelizowany czy ośmieszany, a na pewno pomniejszany czy minimalizowany. Wizyta u specjalisty, która winna być tak samo traktowana jak pójście do lekarza, jest tematem wstydliwym. Nie można postrzegać problemu samobójstwa tylko w kontekście śmierci, gdyż jest to proces zachodzący w człowieku często o wiele wcześniej niż udana próba samobójcza. W społecznej świadomości nadal pokutują pewne mity, które bywają bardzo szkodliwe dla osób zmagających się z depresją i myślami samobójczymi. Jeśli ktoś mówi, że nie chce dłużej żyć, że chce odejść, to wielu pomyśli, że jest to tylko straszenie i próba zwrócenia na siebie uwagi, a przecież osoba, która jest w dobrostanie psychicznym raczej nie będzie używać argumentu, że odbierze sobie życie. Inny mit, nie jest z nim tak źle, by musiał iść do psychologa czy psychiatry, jakby był uniform klasyfikujący przez osoby postronne, że teraz jeszcze nie jest ten czas na pomoc czy wsparcie.

Każdego dnia w Polsce blisko 15 osób odbiera sobie życie, a około 300 podejmuje próby samobójcze. Każde samobójstwo wpływa na minimum 20 osób z najbliższego otoczenia, a każda próba samobójcza na 10. W rezultacie rocznie ponad 1 000 000 osób cierpi w wyniku zachowań samobójczych w Polsce.

Zachęcamy do zapoznania się z całą treścią artykułu: