Wycieczka do Włoch

W dniach 17-22 marca 2024 r. klasa 2C wraz z kilkoma uczniami z klasy 2E,3B oraz 4B, pod opieką Krzysztofa Dawida, Piotra Wollka, Piotra Filii i Sławomira Węgla, uczestniczyła w wycieczce do Włoch. Wyruszyliśmy w niedzielę w godzinach wieczornych i jechaliśmy nocą przez Czechy, Austrię do Włoch. Przyjechaliśmy w godzinach rannych do Padwy, miasta uniwersyteckiego, gdzie studiowali m.in. Kopernik i Kochanowski, miasta nieodłącznie związane z życiem i działalnością św. Antoniego. Zwiedzaliśmy historyczne centrum, min. Bazylika Św. Antoniego z grobem i relikwiami świętego oraz Uniwersytet. Po czym udaliśmy się na obiadokolację i nocleg do hotelu na Riwierze Adriatyckiej.

Kolejny dzień to przejazd do Bolonii. W programie było zwiedzanie m.in.: Piazza Maggiore z fontanną Neptuna, Bazylika San Petronio. Po całodniowym zwiedzaniu wróciliśmy do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Następnego dnia udaliśmy się do najstarszej republiki świata malowniczo położonej na wzgórzu Monte Titano z widokiem na Apeniny i Morze Adriatyckie- San Marino. Spacerowaliśmy wśród średniowiecznej architektury miasta, podziwiając otaczające dawny gród mury obronne z Bramą św. Franciszka, Twierdzę La Rocca o Guaita, Bazylikę św. Marina oraz taras widokowy. W drodze powrotnej wstąpiliśmy jeszcze do Rimini, gdzie zobaczyliśmy starą średniowieczną część miasta ze starożytnym rzymskim mostem Tyberiusza.

Po powrocie do hotelu był jeszcze czas na plażowanie oraz spacer po okolicy.

Ostatni dzień to podróż do Wenecji. Do historycznego centrum miasta dopłynęliśmy statkiem podziwiając malownicze krajobrazy Laguny Weneckiej. Po rejsie udaliśmy się w kierunku Morskiej Bramy Wenecji. Po drodze minęliśmy najbardziej romantyczny most Wenecji -Most Westchnień i Pałac Dożów - siedzibę władców Wenecji, perłę architektury z renesansowym dziedzińcem, arkadowymi loggiami i bogato zdobioną fasadą. Następnie dotarliśmy do serca i symbolu miasta, czyli na Plac św. Marka, gdzie znajduje się Bazylika Św. Marka z pięcioma imponującymi kopułami i bogatymi dekoracjami, złoceniami i mozaikami. Zwiedzanie zakończyliśmy spacerem klimatycznymi wąskimi uliczkami do Ponte Rialto - najstarszego mostu na Canale Grande.

W godzinach wieczornych ruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

Dopełnieniem wycieczki była słoneczna pogoda (za wyjątkiem Padwy, gdzie w popołudniu trochę padał deszcz) i przyjemna temperatura, dzięki której nasze spacery były jeszcze przyjemniejsze. Wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń z apetytem na kolejne wspólne wyjazdy.