Święto Liczby Pi

14 marca 2024 grupa dziewięciu uczniów ze szkoły pod opieką Pana Krzysztofa Dawida uczestniczyła w obchodach Święta Liczby Pi. Święto Liczby Pi to wydarzenie popularyzatorskie, którego data dyktowana jest przez 3 pierwsze cyfry liczby π: 3,14… (Jest to amerykański zapis daty 14 marca).

Podczas Święta uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych biorą udział w wykładach, warsztatach, pokazach organizowanych przez pracowników i studentów Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych.

Pierwszy wykład pt „Wyznawcy liczb” była to podróż w głąb historii matematyki, gdzie odkrywaliśmy sekrety jednego z najbardziej znanych twierdzeń – Twierdzenia Pitagorasa. Poznaliśmy nie tylko postać Pitagorasa, ale także jego tajemnicze życie i filozofię, która kształtowała myślenie jego stowarzyszenia.

Na kolejnym wykładzie odpowiedziano na pytanie po co jest nam liczba Pi, skoro sprawia tyle problemów, jak zapamiętać jak najwięcej cyfr z jej dziesiętnego rozwinięcia, a także o tym co to znaczy, że jest przestępna i niealgebraiczna.

Ostatni wykład szkoleniowy był o cyberzagrożeniach, który był poświęcony oszustwom elektronicznym czyhającymi na potencjalnego użytkownika poruszającego się po Internecie. Był to przegląd najczęstszych aktualnie oszustw z przykładami z życia wziętymi oraz poradami, jak skutecznie się przed nimi bronić.