ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS (World AIDS Day)


Święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Od 1988 roku. „Czerwona kokardka” to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Ma kształt odwróconej litery V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad HIV i AIDS.

Celem programu jest:

- ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń HIV
- zapewnienie odpowiedniego dostępu do informacji, edukacji i usług w zakresie HIV/AIDS
- poprawa jakości życia w sferze psychospołecznej osób żyjących z HIV/AIDS, ich rodzin i bliskich
- poprawa jakości i dostępu do diagnostyki i opieki medycznej nad ludźmi żyjącymi z HIV/AIDS oraz osobami narażonymi na zakażenie HIV

Z OKAZJI TEGO DNIA W NASZEJ SZKOLE:

Osoby koordynujące działaniami profilaktycznymi, wasi pedagodzy/ wychowawcy podejmą tematykę Obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS . Ponadto uczniowie wszystkich klas mają możliwość do końca przyszłego tygodnia, do dnia 08. 12. 2023 złożyć pracę plastyczną przygotowaną pod tytułem : ”Warto wiedzieć o HIV/ AIDS”. Organizatorem konkursu jest także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rudzie Śląskiej.

Przygotowane przez siebie prace można złożyć u mgr Marcisz, wychowawcy czy psychologa. Dodatkowym akcentem będzie wystawa prac wykonanych przez uczniów po terminie zbierania prac.


Podstawę prawną działań w zakresie profilaktyki HIV/AIDS stanowi rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 lutego 2011r. w sprawie Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV (Dz. U. z dnia 1 marca 2011r., Nr 44, poz. 227).

Krajowy Program Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV określa politykę rządu w zakresie zapobiegania HIV/AIDS i zwalczania ich społecznych skutków.

TELEFON ZAUFANIA HIV/AIDS
800 888 448*

czynny we wszystkie dni robocze w godzinach 9.00 – 21.00
oraz w weekendy całodobowo
* połączenie bezpłatne

Poradnia Internetowa HIV/AIDS

Szukasz odpowiedzi na trudne pytania?
Potrzebujesz informacji? Pomożemy Ci!
NAPISZ! Specjaliści odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

Gwarantują Ci anonimowość i bezpłatną pomoc

https://aids.gov.pl/poradnia_internetowa

Serdecznie zapraszam osoby zainteresowane do zapoznania się z broszurami pogłębiającymi powyższą tematykę.

Pozdrawiam Was serdecznie
Katarzyna Marcisz
oraz Justyna Majowska-Wilk, Wasz psycholog