Wycieczka do Warszawy

W dniach 15-16 czerwca 2021r. szkoła zorganizowała wycieczkę do Warszawy w ramach projektu unijnego: "Dziś matura - jutro studia. Podnosimy poziom kształcenia ogólnego w ZS 6 im. M. Kopernika w Rudzie Śląskiej".

W wycieczce brało udział 50 uczniów z całej szkoły. Spod szkoły wyjechaliśmy wczesnym rankiem o godzinie 5.00. Pięć godzin później dotarliśmy prawie do stolicy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach pod Warszawą.Jest ono największą kolekcją różnego typu pojazdów i innego zabytkowego sprzętu w Polsce. Obecnie wśród zbiorów znajduje się ok. 300 pojazdów. Były one wykorzystywane, np. przez filmowców jako rekwizyty do filmów historycznych. W muzeum odrestaurowuje się też pojazdy będące później w zbiorach. Muzeum świadczy ponadto usługi dla kolekcjonerów starych pojazdów, wykonuje repliki, rekwizyty dla filmów, itp. Zbiera również stare egzemplarze sprzętu gospodarstwa domowego, meble, rowery i inne eksponaty mogące świadczyć o przeszłości. Większość zgromadzonych pojazdów to nie tylko zabytki techniki, lecz swoista historia wpisującą się w nasze dzieje. Jeździli nimi ludzie zapisani na kartach podręczników historii, znani artyści, lub też brały one udział w ważnych wydarzeniach historycznych.

Z najciekawszych eksponatów można by wymienić czołg T-34 wykorzystywany podczas kręcenia serialu „Czterej pancerni i pies”.

Atrakcją pobytu w muzeum był przejazd zabytkowym autobusem londyńskim „piętrusem”, a miłym uwieńczeniem pobytu był grill z kiełbaskami.

Następnie po napełnieniu brzuszków dojechaliśmy do Warszawy i udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich, gdzie przewodnik pokazywał i opowiadał nam o historii tego miejsca, najważniejszych zabytkach i pomnikach. Mogliśmy zobaczyć Pałac na Wyspie, pomnik Fryderyka Szopena. Oczarowała nas także flora i fauna w parku, do zdjęć "pozowały" nam liczne wiewiórki, mogliśmy również podziwiać pawie. Następnie zwiedzaliśmy stolicę z okien autokaru: przejeżdżaliśmy Traktem Królewskim, m.in. Alejami Ujazdowskimi, zobaczyliśmy budynki ambasad, sejmu i senatu.

Późnym popołudniem zajechaliśmy do hotelu HIT gdzie zakwaterowaliśmy się i zjedliśmy obiadokolację. Po kolacji mieliśmy czas wolny i zwiedzaliśmy Warszawę na własna rękę.

Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie rozpoczęliśmy po śniadaniu od zobaczenia z bliska stadionu narodowego PGE. Niestety podziwialiśmy ogrom tego obiektu z zewnątrz z przyczyn pandemicznych,ale i tak zrobił na nas duże wrażenie.

Potem spacerkiem doszliśmy do pomnika Syreny – symbolu Warszawy i Bulwarami nad Wisłą doszliśmy do Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie podziwialiśmy jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie.Jest on bardzo popularnym miejscem odpoczynku studentów, mieszkańców Warszawy i turystów. Z dachu zwiedzający mogą podziwiać panoramę miasta i widok na Wisłę oraz bogactwo roślin zestawionych według kolorystycznych dominant.

Po odpoczynku udaliśmy się na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza,poczym udaliśmy się w kierunku Starego Miasta, gdzie przewodnik pokazywał i opowiadał nam o najważniejszych miejscach i pomnikach. Widzieliśmy Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski, Katedrę św. Jana, Pomnik Syrenki i wiele innych.

Po krótkiej przerwie przeszliśmy wokół Barbakanu Warszawskiego i Pomnika Małego Powstańca. Następnie udaliśmy się do autokaru, który podwiózł nas pod Pałac Kultury i Nauki - ostatni punktem naszego programu.

Wyruszaliśmy w drogę powrotną do domu, gdzie dotarliśmy około godziny 22.00.

Wycieczka była bardzo udana. Pogoda zamówiona na tę okazję. Mogliśmy zobaczyć wiele interesujących miejsc. Pomimo zmęczenia byliśmy bardzo zadowoleni.