ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

Drodzy uczniowie spóźnione, ale bardzo ważne informacje. 31 maja obchodzony był Światowy Dzień bez Tytoniu. Dzień ten został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła całoroczną globalną kampanię z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu 2021 - „Deklaruję – nie palę!”, która ma na celu wsparcie 100 milionów ludzi na całym świecie w ich próbach rzucenia palenia poprzez różne inicjatywy i rozwiązania cyfrowe. Pomoże stworzyć zdrowsze środowisko sprzyjające rzucaniu palenia poprzez:

  • opowiadanie się za zdecydowaną polityką zaprzestania palenia tytoniu,
  • promowanie zwiększonego dostępu do usług w zakresie rzucania palenia,
  • podnoszenie świadomości na temat taktyk przemysłu tytoniowego,
  • umożliwienie użytkownikom tytoniu podejmowania skutecznych prób rzucenia palenia poprzez inicjatywy „rzuć i wygraj”.

Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ten ma również zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.

Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem Światowy Dzień bez Tytoniu, w którym między innymi dowiesz się o konsekwencjach palenia.