4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości

Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że nadwagę i otyłość ma blisko dwa miliardy ludzi na świecie. W ciągu ostatnich 40 lat populacja osób otyłych zwiększyła się prawie trzykrotnie.

W Polsce z nadwagą walczy 68 proc mężczyzn i 53 proc kobiet. Wzrasta nie tylko liczba otyłych dorosłych, także dzieci i młodzieży. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewcząt cierpi na otyłość, a 31 proc. chłopców i 20 proc. dziewcząt walczy z nadwagą.

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób, także najmłodszych. To druga po paleniu papierosów najczęstsza przyczyna występowania poważnych problemów zdrowotnych, w tym: nowotworów złośliwych, cukrzycy, udaru mózgu, nadciśnienia, a nawet depresji. Dodatkowe kilogramy wpływają bowiem znacząco na samopoczucie i relacje z innymi ludźmi. Często wyznaczają granice zawodowe oraz towarzyskie. Ale, przede wszystkim, wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Światowy Dzień Walki z Otyłością ma na celu podnoszenie świadomości na temat zapobiegania i leczenia tej choroby. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 miliona osób.

Przyczyn choroby należy doszukiwać się w nadmiernym spożywaniu cukru, soli i produktów wysoko przetworzonych, siedzącym trybie życia, niezdrowych nawykach żywieniowych, wysokokalorycznej diecie. Według badań z 2016 roku Polacy są już w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie. Co piąte dziecko w Polsce ma problem z nadmierną masą ciała.

Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem (kliknij)