Czy już startup?

„oto wspaniała dusza: chce przypiąć skrzydła ludzkości…” - no na razie urządzenie na kasku rowerzysty

Obroża z lokalizatorem GPS pomagająca w namierzeniu zwierzaka, który uciekł podczas spaceru, inteligenta pasieka, robot humanoidalny (nomen omen) - 4DOF COPERNICUS to niektóre projekty zaprezentowane w konkursie na najciekawszy projekt z dziedziny elektroniki, informatyki lub automatyki Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej pod hasłem: Elektronika – by żyło się łatwiej.

Nasz uczeń Technikum elektronicznego klasy 4B - Tomasz Langer został Laureatem tego konkursu i zdobył wyróżnienie I stopnia.

Praca Tomasza pod nazwą: "Urządzenie dla rowerzysty wspomagające bezpieczne wykonanie manewrów" to w praktyce projekt urządzenia montowanego na kasku rowerzysty. Zadaniem urządzenia jest:

  • poprawienie widoczności rowerzysty w porach wieczornych, nocnych i warunkach ograniczonej widoczności,
  • sygnalizacja zamiaru skrętu z wykorzystaniem diod LED zamontowanych na kasku,
  • sygnalizacja włączenia hamulca w rowerze,
  • obserwacja obszaru za rowerzystą bez konieczności odwracania głowy z wykorzystaniem minikamery i niewielkiego ekranu.

Opiekunem ucznia jest Pan Krzysztof Tułaj.

Tomasz był wśród dziesięciu najlepszych spośród siedemdziesięciu zgłoszeń szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, zdobył stypendium Politechniki Śląskiej o wartości 4000 zł, zestaw uruchomieniowy mikrokontrolerów STM 32F4 Discowery oraz 30 punktów dodatkowych przy rekrutacji na studia, co oznacza, że jest już studentem tylko jeszcze bez matury. Tak wybitne osiągnięcie jest okupione ciężką pracą, dlatego za nią dziękujemy.

Gratulujemy też niespokojnemu umysłowi i wyobraźni Tomasza!!!